Czynniki wywołujące choroby wątroby

O wątrobę trzeba dbać. Jest to jeden z najważniejszych narządów naszego organizmu. Bierze udział mi.in w procesach trawienia i termoregulacji. Jej uszkodzenie powoduje problemy w całym układzie.

Najczęstsze objawy choroby wątroby to: nudności i wymioty, bóle brzucha, apatia, nieprzyjemne odbijanie, niestrawność, senności i apatia. NAFLD, czyli niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby dotyka coraz więcej osób. Wiąże się z epidemią otyłości, nadciśnieniem tętniczym, zespołem metabolicznym oraz z cukrzycą typu drugiego. Częściej chorują na nią mężczyźni. Natomiast choroby wątroby związane z alkoholem dotykają obie płci. Z tym że kobiety są bardziej wrażliwe na uszkodzenie tego narządu przez napoje alkoholowe. Leki są równie szkodliwe. Zatrucie nimi może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby. Ta z kolei skończyć się może przeszczepem.  Ten narząd uszkodzić mogą również wirusy takie jak wirus zapalenia wątroby typu A (HAV),  typu B (HBV), typu C (HCV), typu D (HDV), typu E (HEV) oraz typu G (HGV). Objawy poszczególnych form wirusowego zapalenia wątroby są podobne: stany podgorączkowe, nudności, osłabienie, brak apetytu, ucisk w prawym nadbrzuszu.

Temat chorób, a przede wszystkim chorób dotyczących wątroby nie jest przyjemny, ani tym bardziej chętnie poruszany. Jednak warto zgłębić swoją wiedzę w tym zakresie, aby uświadomić sobie, że regularne dbanie o ten narząd może wykluczyć takie problemy. O tym mówi się, chociażby na stronie

  O czym pamiętać, jeśli kupuje się wódkę?
Data publikacji Kategorie ciekawe